Yeni Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kategori: Genel
  • Yorum Yok

Konut almak isteyenler bazı hususlara dikkat etmelidir. Konut almadan önce yapılacak iyi bir araştırma, her zaman daha iyi sonuçlar doğuracaktır. Sizlere konut alırken dikkat etmeniz gereken ne varsa anlatıyoruz.

Konut Bütçenizi Belirleyin

Konut aramadan önce bütçenizi kesin olarak belirlemelisiniz. Çünkü uzun sürecek bu maratonda enerjinizi korumanız gerekir. Bütçe meselesinde en önemli hususlardan biri de, eğer kredi çekecekseniz gelirinizi göz önüne almanız gerekiyor. Gelirinize uygun bir kredi seçeneği sizin için daha iyi olacaktır. Bu konuda bazı sitelerden yardım alarak, faiz gibi hesap işlemlerini halledebilirsiniz.

Seçtiğiniz Konutları Değerlendirin

Konut aldığınız zaman vazgeçme şansınız oldukça düşüktür. Bu yüzden size uygun bulduğunuz evleri listeleyin. Daha sonra bu evler arasında bir değerlendirme yapın. Bu sayede aldığınız konut ile ilgili pişmanlık duymazsınız.

Değerlendirme yaparken temel ölçütler şöyledir;

  • Konutun fiyatı
  • Konutun mevcut konumu
  • Konutun büyüklüğü
  • Konutun kaçıncı kat olduğu
  • Konutun ulaşım avantajları

Verdiğimiz listeyi kendi kriterlerinize göre de ayarlayabilir ve değerlendirme yapabilirsiniz.

Aracı Olup Olmadığına Bakın

Sahibi olacağınız konutunun kriterlerine göre bir değeri vardır. Emlak ofisleri hem sizden hem de satıcıdan bu değere göre komisyon isteyebilirler. Bu komisyon talebi elbette yasaldır. Sizlerden istenecek bu komisyon, mevcut bütçenizi aşabilir veya zorlayabilir. Yani ya sahibinden bir konuta bakacaksınız yada bu istenen komisyon miktarına razı olacaksınız. Bu komisyon miktarını hesaplama sitelerinden öğrenebilirsiniz.

Konutun Piyasa Değerini Araştırın

Alacağınız konutun fiyatını sizler tam olarak hesap edemeyebilirsiniz. bunun için firmaların tercih ettiği yöntemleri kullanabilirsiniz. İlk olarak muadili ev yöntemini uygulayabilirsiniz. Bu yöntemin mantığı, alacağınız evin kriterlerine benzer kriterlere sahip konutların fiyatlarına bakmaktır. Bu yöntem de en önemli hususlardan biri konumdur. İkinci yöntem olarak kira bedelini söyleyebiliriz. Bu kira bedeli sayesinde ortalama kira bedelini bulabilir ve 215 ile çarparak istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. Bu metotlar ile daha iyi bir fiyatlama imkanına ulaşabilirsiniz.

Konutta Rutubet Var mı?

Konut satın alırken sıklıkla şikayetçi olunan bir konu vardır. Bu şikayet edilen mesele konutun rutubetli olmasıdır. Alacağınız konutun yeni boyanması ile rutubet alıp almadığını tespit etmek zorlaşacaktır. Sizler bu meselede uzman değilseniz, uzman bir kişiye kontrol ettirmeniz daha iyi olacaktır. Bu sayede daha sonra rutubet fark ettiğinizde, masraf yapmaktan mahrum kalabilirsiniz.

Komşuluk İlişkileri Önemli!

Uzun yıllar yaşayacağınız bir dairede, komşuluk ilişkilerinin ne denli olduğunu kontrol etmeniz çok önemlidir. Bazı konutların bu tür meseleler yüzünden satın alınmadığını biliyoruz. Bu yüzden huzurlu bir yaşam ve sessiz bir daire ortamı istiyorsanız, bu konu üzerinde iyi bir araştırma yapmalısınız. Konutu satın aldıktan sonra bu tarz meseleleri öğrenmeniz, maalesef bir şeyi değiştirmeyecektir. Bu konuda bina sakinlerine danışmak iyi bir yol olacaktır.

 

 

Paylaş :

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

© 2020 İşimiz Gayrimenkul | Tüm hakları saklıdır.