Yeni Arsa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni Arsa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kategori: Genel
  • Yorum Yok

Yeni arsa alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında İlk olarak taşınmanızın vasıf durumuna göre farklılık gösterecek şeyler söz konusu olabilmekte. Ama arsa almayı düşünen kişilerin arsa alım amacı yatırımda öncelikli olarak dikkat etmesi gereken ve kontrol ettirmesi gereken bazı konular bulunmaktadır.

Taşınma Vasfı Konusunda Dikkatli Olunuz

Arsa olarak sunulmuş olan bölgenin gerçekten arsa olup olmadığını muhakkak kontrol etmiş olmalısınız. Taşınma vasfı dediğimiz kavram da bunu içeriyor olmakta. Bu madde içerisinde anlatmak istediğimiz konu; almayı düşündüğünüz yerin arsa mı ya da orman özelliklerini taşıyan bir bölge mi olup olmadığı konusu olmakta. Bunun yanı sıra bahçe niteliğinde olan alanlar da bulunabilmekte. Taşınma vasfı konusunda arsa dediğimiz vasıflı bir arazi olmakta. Ama orman ve bahçe arsası imarlı bir arazi olmamakta.

İmar Durumuna Bakınız

Arsanın taşınma vasfını öğrenmenizden sonra, imar durumunu kontrol ettirmeniz gerekmekte. Yeni bir arsa alırken dikkat edilecekler arasındaki önemli noktalardan birisi imar durumunun kontrol edilmiş olmasıdır. İmar durumunu kontrol ettirmek için Belediyeye gitmeniz yeterli olacaktır. İmar planına sahip olmayan arsa ya da arazilerin yapılaşmaya uygun olmadığı durumlar da ortaya çıkmış olabiliyor.

Arsanın ya da arazinin yapılaşma durumuna uygun olup olmaması arsanın kadastral yola herhangi bir yönünün olup olmadığı tespit edilir. İmar çalışmasına uygun olmasıyla yapılaşmaya açık ya da kapalı olduğu kontrol edilmekte.

Bütün bu yapacağınız araştırmalar sonrasında ise arsa üzerinde bir sınırlama var mı bu konuyu kontrol ettirmiş olmanız gerekmekte. Şöyle ki alacak olduğunuz arsa üzerinde bir haciz, ipotek, idari durum beyanı veya mahkemeye ait bir karar var mı bu konulara bakmanız sizin için faydalı bir durum olacaktır.

Arsanın Bir Hissesi Olup Olmadığına Bakılmalı!

Bir arazi ya da arsa hisseli durumda olabilmektedir. Hisseli bir arsayı almaya karar vermişseniz; hissedarlar için ön alım haklarından kurtulması sonrası noter beyanlarını da arsa hissedarlarından almanız gerekli.

Şayet noter ile bir beyan alınmamışsa; ön alım durumunda bir dava ile karşı karşıya kalındığında ortaklığın giderilmesi gibi bir durum ortaya çıkabilir. Bu duruma ek olarak da alacak olduğunuz arsanın da kendi yerinde görülmesi mutlaka alıcılar için güvenlik açısından önemlidir. Arsa üzerinde bulunan bir kaçak yapılaşma, gecekondu gibi durumlar da olabiliyor.

Yatırım amaçlı arsa satın almayı düşünüyorsanız;

  • Arsa üzerindeki imara göre sanayi, ticaret ve turizm gibi yapılaşmaya açık olabileceğini öğrenmiş olmanız gerekmekte. Arsa alırken dikkat edilecekler konusunda arsa üzerine yaptırmayı düşündüğünüz okul, tesis ve de hastane gibi durumlarda yapılaşmaya kapalı olup olmadığını da alacak kişiler mutlaka kontrol etmeli. Bu konuya yardımcı olacak yegane birim arsanın yer aldığı bölgedeki belediyedir. Belediye’den bilgi alırken de kişilerin dikkatli olması gerekmektedir.

 

Paylaş :

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

© 2020 İşimiz Gayrimenkul | Tüm hakları saklıdır.