Gayrimenkul Yatırımının Diğer Yatırım Araçlarına Göre Cazibesi

Gayrimenkul Yatırımının Diğer Yatırım Araçlarına Göre Cazibesi

  • Kategori: Genel
  • Yorum Yok

Yatırımlarını yönlendiren insanların en sık yatırım araçları genelde güvene dayalı olanlardır. Bunlar arasında ilk sıralarda altın veya gayrimenkul gelir. Altın uzun yılların güvencesi olmasından dolayı tüm çekimser durumlarda tercih edilen yatırımken aynı mantıktan hareket ederek gayrimenkul yatırımlarına da yer verilir. Bu yatırımların tercih edilmesinde en büyük neden elinizde yatırımın güvende olduğunu gösteren tapuların olmasıdır.

Aynı zamanda ev veya mülk sahibi olmak birçok yatırımcı için ihtiyaçtan doğan bir durumdur. Gayrimenkul yatırımlarının değerli olmasının arkasında yatan neden insanların özellikle de ev alma konusunda zorunluluk hissetmesidir. Ev almak isteyenlerin yatırım amacıyla ev almış birilerinden satın alması kaçınılmaz olarak diğer yatırım ürünlerinden daha çok dikkat çekmesine neden olur. Yatırımların bu yönde ağırlık kazanmasının nedeni budur.

Yatırımın Katlanmasına Etki Eden Durumlar

Yatırımların katlanmasında gayrimenkul sahiplerinin birçok etmenden etkilendiği ortadadır.

Bunların arasında:

  • Gayrimenkulün yerinin değerlenmesi,
  • Yatırımın karını artıracak değişimlerin olması,
  • Yol, alışveriş merkezi veya diğer nedenlerden dolayı değişiklik,
  • Piyasalarda yaşanan değişim, şeklinde özetlenebilir.

Bu durum gayrimenkullerde senelik değerleme ve yatırım karına ek olarak kazanç elde edilmesine neden olur. Elinizde var olan bir yatırımın aniden kentsel dönüşüm projesinde yer alması halinde değeri oldukça yükselebilir. Bunun için yatırımın kazanca dönüşmesi anlık bir olay olacaktır.

Gayrimenkulü Cazip Kılan Taraf

Gayrimenkul yatırım olarak düşünüldüğünde kısa süreli olmaktan farklı şekilde olmalıdır. Uzun vadeli değerlendirme ve ona göre karar verilmelidir. Çünkü zaten yüksek maliyetli yatırımlar olduklarından dolayı kısa vadede bahsedilen anlık değişimler dışında genelde değişim olması beklenmez. Bunun için uzun vadede kazancının oldukça yüksek olması yüksek yatırım ve maliyet gerektirmesine rağmen yine de tercih edilir olmasını sağlar.

Yatırımın Değerlenmesinde Öngörüler

Gayrimenkul söz konusu olduğunda öngörüler daha makul bir seviyede olabilir. Çünkü yatırımların değerlenmesinde söz konusu bölge veya yatırım için değerlendirmeler yapılması mümkündür. Belediye planlaması, imar durumu, yakınlarında bulunan yerler, açılması beklenen yollar veya diğer detaylar daha makul yorumlar yapılmasını sağlar. Bunun için yatırımların değerlenmesi adına yapılacak olan değişimler de yatırımın daha çok getiriyi beraberinde getirmesine olanak tanır.

Gayrimenkul Çekiciliği

Çoğu zaman gayrimenkul yatırımlarında toplum yapısından da kaynaklanır şekilde bir eğilim olduğu görülür. Devamında yatırımların diğer üyelere kalması ve değerlenmeme olasılığının olmamasından dolayı yatırım araçlarından en önemlisi demek yanlış olmaz. Ev olması durumunda kiralama, işyeri olması halinde kullanma gibi olanaklar da bulunur. Sadece satmak ve değerleneceği günü beklemek gerekmez. Satacağınız zamana kadar kendini geri ödeyecek şekilde kullanmanın mümkün olması da çekicidir. Bu durum yatırımın geri dönüşüm oranını da artıracağından dolayı yatırımcıların gözde alanlarından birisi haline gelir. Bazen anlık durumlar fazlasıyla değerlenme olarak kendini gösterebileceğinden dolayı oldukça önemlidir.

Paylaş :

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

© 2020 İşimiz Gayrimenkul | Tüm hakları saklıdır.