Gayrimenkul Yatırımında 2020’de Neler Yükselişte?

Gayrimenkul Yatırımında 2020’de Neler Yükselişte?

  • Kategori: Genel
  • Yorum Yok

Gayrimenkul yatırımlarında son zamanlarda yaşanan dalgalanmalar 2020 yılı bazında yatırım kararı olanların istikrar sorunu yaşamasına neden oldu. Yatırım yapmak isteyenlerin ve yönünü gayrimenkule çevirenlerin hangi yatırıma yöneleceğine karar vermesi için de farklı faktörleri değerlendirmesi söz konusu oluyor.

Çünkü yaşanan arz fazlaları nedeniyle inşaat sektöründe bir takım düzenlemeler ve faiz iyileştirmelerinin olması piyasada farklı yorumlamaların oluşmasını da sağladı. Yatırım yapmadan önce alt yapı ve çevresel faktörler kadar ekonominin durumunu da göz önüne almak önerilir. 2020 gayrimenkul anlamında değerlerin ve yatırımların sürekli değişkenlik gösterdiği bir sene olacak gibi dursa da yatırımcısına fazlasıyla getiri de sağladı.

Gayrimenkul Yatırımlarında Son Zamanların Trendleri

Gayrimenkul konusunda yapılan atılımlar ile birlikte faizlerde düşüşler yapıldı. Yapılan faiz düşüşlerinin özellikle henüz sıfır olan daireleri kapsaması da alımların daha çok artmasına ön ayak oldu.

2020 trendlerinde bolca gayrimenkul tercihlerinin görülmesindeki ana etkileyiciler ise:

  • Faizlerin düşürülmesi,
  • Sıfır binaların değerine yakın ve düşük faiz ile alınabilmesi,
  • Öteleme ve ödemeye geç başlama kampanyaları,
  • İnşaat şirketlerinin özelde yaptıkları kampanyalar şeklinde aktarılabilir.

Bu sayede yatırım yapmak isteyenler ellerinde henüz nakit para olmamasına karşılık faiz ve ön ödemelerin düşürülmesi sonucunda ev alma noktasında karar süreçlerini hızlandırdılar.

Ev Almak ve Yatırımsal Yönü

Ev alarak yatırım yapmak isteyenlerin sayısı 2020 yılında da fazla oldu. Geçen seneye göre aynı dönem özelinde yapılan kıyaslamalar bile bu durumu matematiksel olarak ortaya koydu. Ev almak gayrimenkul yatırımlarında en çok kazandıranlar listesinde yer aldı. Çünkü yapılan faiz indirimleri sonucunda arzlar erimeye başladığında elinde evi olan yatırımcılar kısa süre içinde bile fazlasıyla getiri elde edecek rakamlar üzerinden satış yapabiliyor. Uzun vadede ise gayrimenkulden alacakları geri dönüşün daha yüksek olacağı biliniyor.

Arsaların Gayrimenkul Yatırımında Yeri

Gayrimenkullerde en çok ev alımları tercih edilirken ve yükseliş gösterirken aynı şekilde arsa alımlarında ve satımlarında da hareketlilik yaşanıyor. Arsaların alındığı konuma, yerleşime veya yakınlarındaki değer katan yerleşimlere bağlı olarak değerleri hızlı bir şekilde katlanıyor. Ev almak kadar popüler olmasa da yine de arsa alarak yatırım yapmak isteyenlerin sayısı da 2020 yılında artış gösteriyor. Arsaların yeni yerleşim yerlerine yakın olması arzlar eridikten sonra yeni yapılacak binaların ana malzemesi olacağından dolayı ileri yönlü yükselişler anlamına geliyor.

Kentsel Dönüşüm Yatırımları

Faiz iyileştirmelerinden sonra sıfır evlerde yaşanan erimeler kadar kentsel dönüşüm alanları da dikkat çekiyor. Çünkü çoğu şehir merkezine yakın yerlerde bulunan yapıları yenilenmek istemesi yatırımcıların eski binalara veya evlere göz dikmesine dayanak oluşturuyor. 2020 yılında gayrimenkul yatırımlarında şansını denemek isteyenler kentsel dönüşüm alanlarından da yer almaya çalışabilirler. Bu tarz yatırımlar her zaman olduğu gibi 2020 içinde de gözle görülür düzeyde alıcı buluyor.

Paylaş :

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı ?

Telefonunuzu bırakın sizi arayalım. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım.

© 2020 İşimiz Gayrimenkul | Tüm hakları saklıdır.